Emzirme Politikası

Print
Published Date Written by İsmail Özer

KALE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ

EMZİRME POLİTİKASI

1.     Emzirmenin anne ve bebek sağlığı yönünden yararlarını ve anne sütünün öneminin anlatılması ve tüm annelerin emzirmeye teşvik edilmesi amacıyla kurumumuzda yazılı bir emzirme politikası hazırlanmıştır.

2.     Kurumumuzda çalışan tüm personele bu politika doğrultusunda gerekli eğitimler verilmiş ve bu eğitimler belirli aralıklarla güncellenmektedir.

3.     Hizmet bölgemizde bulunan tüm gebelere(doğum öncesi 32. Haftadan itibaren) anne sütü ve emzirme ile ilgili eğitimler yapılmaktadır. Bu konuda kurumumuzdan eğitim talep edebilirsiniz.

4.     Doğumdan hemen sonra, bebeğe hiçbir besin verilmeksizin, bebeğin memeye tutunması ve emzirmenin başlatılması ve ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6. Ayın bitiminden sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütü verilmesine devam edilmesi konusunda anneler desteklenir.

5.     Tıbbi zorunluluklar olmadığı sürece bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerektiği konusunda tüm anneler ve anne adayları bilinçlendirilir.

6.     Doğumdan hemen sonra tüm annelere, anne sütü ve emzirmenin yararları, doğru emzirme teknikleri, emzirmenin sürdürülmesi, sütün sağılması ve saklanması, sağılmış sütün bebeklere verilmesi vb. konularda bilgi verilmektedir.

7.     Kurumumuzda emzirme sıklığı ve süresi konusunda herhangi bir kısıtlama uygulanmaz. Emzirmenin bebeğin isteğine bağlı olduğu, gündüz ve gece devam etmesi gerektiği ve bebek her istediğinde emzirilmesinin yararları anneye anlatılır.

8.     Emzirmenin desteklenmesi ve sürdürülmesi konularında bölgemizdeki diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmaktadır.

9.     Kurumumuzda bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiş ve uygulanıyor.

10.  Kurumumuzda anne sütü alan bebeklere biberon ve emzik kullanmamalarını öneriyoruz.

11.   Daha zeki ve sağlıklı nesillere sahip olabilmek için anne sütünün önemi her aşamada vurgulanır.

12.    Kurumumuzdan hizmet alırken emziren annelerin yararlanabileceği emzirme odamız bulunmaktadır.